KRISTÝNA A TOMÁŠ: SVATBA VE SKALÁCH
FOTO: Jitka Houzarová

KRISTÝNA A TOMÁŠ: SVATBA VE SKALÁCH

Příběhy
AUTOR: Karolína Lišková
DATUM: 26/03/2019

Už jste někdy přemýšleli o tom, jak by to mohlo být romantické vzít se na skalách s dechberoucími výhledy? Kristýna s Tomášem se rozhodli jít vstříc svým představám a svatbu si prožili v nádherných přírodních kulisách s výhledem na Broumovskou kotlinu. Navíc v místech, kde se společně poznali.

Kristýna a Tomáš se seznámili před deseti lety na dětském táboře v Broumovských stěnách na Adršpašsku. „Tomáš byl můj vedoucí. Byla jsem v nejstarším oddíle. Byl mi sympatický a stali se z nás kamarádi,“ vypráví čtyřiadvacetiletá Kristýna o přátelství, které později přerostlo ve vztah.

FOTO: Jitka Houzarová

„Dohromady jsme se dali až po letech, zase na táboře. To už mi bylo osmnáct a od té doby jsme spolu,“ usmívá se Kristýna, která dnes studuje pedagogickou fakultu na vysoké škole, zatímco Tomáš je inženýr. A ten po pěti letech vztahu překvapil loni v lednu svou lásku tajnými zásnubami. „Vymyslel takovou utajenou akci. Řekl mi, že pojedeme na Liberecko pod Ještěd na chalupu ke kamarádům. Bylo to milé, hrál přede mnou takové divadlo, aby utajil, že mě chce požádat o ruku,“ vzpomíná Kristýna.

FOTO: Jitka Houzarová

„Nakonec byla na Ještědu mlha a nebylo vidět na krok. Tom mě vzal na vyhlídku a z batohu vytáhnul kytici růží. Kleknul si přede mnou a zeptal se mě, jestli si ho vezmu. Byla to nádhera. Mám to ale v totálním oparu, protože to pro mě bylo plné emocí a slz od radosti a štěstí.

FOTO: Jitka Houzarová

Připadala jsem si jako ve snu. Dostala jsem nádherný prstýnek a Tom mi pak ještě řekl, že na Ještědu zamluvil pokoj. Dobře totiž ví, jak miluju retro styl. To mě také moc dojalo. Celou noc jsem pak nemohla usnout. Bušilo mi srce. Nemohla jsem vůbec uvěřit, že se to stalo. Připadala jsem si jako v pohádce,“ líčí Kristýna.

FOTO: Jitka Houzarová

Veselku naplánovali snoubenci na druhou srpnovou neděli. Na přípravu tedy měli necelých sedm měsíců. „Hrozně mě stresovaly ty chytré příručky, kde doporučují svatbu plánovat rok dopředu. Ono se ale nakonec ukázalo, že na tom asi něco bude. Opravdu jsem zjistila, že najít místo i s odstupem několika měsíců není snadné.“

FOTO: Jitka Houzarová

KRISTÝNA S TOMÁŠEM SI PŘÁLI VSTOUPIT DO MANŽELSTVÍ V MÍSTECH, KDE SE POZNALI. „Náš sen byl vzít se v barokní kapli Panny Marie Sněžné na vrchu Hvězda v Broumovských stěnách, nedaleko Hlavňova, ale narazili jsme na to, že v okolí chybí restaurace, stodoly, nebo statky, kde by se dala uspořádat hostina. Projeli jsme to tam křížem krážem, až jsme nakonec v Božanově našli Zemanův dvůr, který funguje jako penzion. Vznikl ale další problém, jak z obřadu na veselici dopravit svatebčany? Je to totiž daleko. Vyřešili jsme to tak, že jsme si pronajali retro autobus, takzvané ertéóčko a já coby nevěsta jsem nakonec jela ve staré červené škodovce,“ vypráví Kristýna.

S FOTOGRAFKOU JITKOU HOUZAROVOU (ZARAPHOTO.COM) TO PRÝ BYLO OSUDOVÉ SETKÁNÍ. „Jsem ráda, že jsem měla štěstí na Jitku. S Tomášem jsme chtěli kvalitní fotky, rádi totiž amatérsky fotíme. A víme, že ony to jsou vzpomínky, které nám zůstanou. Kamarád nám doporučil právě Jitku a jsme mu za to moc vděční, protože byla skvělá. Sedli jsme si povahově, také její styl fotek se nám líbil. Zatímco já mám ráda fotky v teplejších retro barvách, Tomáš má raději kontrastní a Jitka to krásně spojuje. Její fotky jsou nabité emocemi a jsme z nich opravdu velmi nadšení.“ Spolupráci a souhru při focení si pochvaluje i fotografka Jitka. „Jsem moc ráda, že jsem Kristýnu a Tomáše poznala. Bylo to výjimečné setkání a musím říct, že jsme si sedli od první chvíle, co jsme se poznali. Oni jsou velmi milí lidé, jejich vztah je krásný a mají k sobě velmi blízko, prostě k sobě patří. Místo i atmosféra při focení byla úžasná a doufám, že se to všechno dá z těch fotek vyčíst,“ říká fotografka.

O SVATEBNÍCH ŠATECH NEMĚLA KRISTÝNA ŽÁDNOU PŘEDSTAVU. „Je to vlastně takový paradox, svatbu jsem měla naplánovanou do puntíku už delší dobu, ale vůbec jsem netušila, jak by měly vypadat moje šaty. Obešly jsme s kamarádkami i s mamkou hradecké salóny, ale vybrala jsem si až v Jaroměři v Salonu Le Monika. Ve Východních Čechách je to docela vyhlášený svatební salón. Nakonec jsem si půjčila šaty s bohatou sukní a výstřihem. Ten sice úplně nemusím, ale v šatech jsem se cítila dobře, takže mezi všemi ostatními to vyhrály.“

PRSTÝNKY SE KRISTÝNĚ A TOMÁŠOVI LÍBILI V JEDNODUCHÉM STYLU. „Jen tenký proužek z bílého zlata z klasického zlatnictví.“

DORT, DEZERTY A CUKROVÍ NA SLADKÝ BAR JIM UPEKLA ZNÁMÁ. „Bylo to všechno moc dobré a dort byl opravdu nádherný. Kus z něj nám ještě zbyl. Máme ho v mrazáku na první výročí,“ usmívá se Kristýna.

I VÝZDOBU MĚLI JEDNODUCHOU A V PŘÍRODNÍM STYLU. „Nechtěla jsem žádné papírové dekorace, ani žádné balónky. Přála jsem si plno květin a světýlek. Ty tomu večer dodaly krásnou atmosféru.“

SVATEBNÍ KYTICI KRISTÝNĚ UVÁZALA KATEŘINA JÁNSKÁ. „Navíc jsem měla jedno speciální přání. Náhodou jsem si přečetla knížku Květomluvy a byl tam návod na voničku pro nevěstu, která byla složená z kvítek, jež mají přinést štěstí do manželství. Nám se podařila sehnat šalvěj, která měla symbolizovat vstřícnost, myrta zase měla znázorňovat lásku, břečťan věrnost a rozmarýna vzpomínky. Chtěla jsem na svatbě mít i tuhle symboliku.“

HUDBU ŘEŠILI AŽ NA POSLEDNÍ CHVÍLI. „Bojovali jsme s tím, že jsme nemohli sehnat toho, koho jsme chtěli, anebo to bylo příliš drahé, tak jsme písničky pustili z repráků. Jiné to ale bylo na obřadu. Tam nám hrál smyčcový kvartet díky moji svědkyni, která má tatínka filharmonika. Mezi skalami se nesly americké swingové písničky, protože máme oba dva rádi tento styl a byl to nezapomenutelný zážitek."

JEŠTĚ JEDEN VELKÝ OŘÍŠEK MUSELI KRISTÝNA S TOMÁŠEM PŘED SVATBOU ROZLOUSKNOUT, A TO CATERING. „Už se zdálo, že nikoho neseženeme. Nakonec jsme objevili výbornou firmu z České Skalice a ta nám zajistila nejen jídlo, ale i ubrusy, příbory, talíře pro pětašedesát lidí.

I když při přípravách museli občas zdolat nějakou tu překážku, svatba ve skalách byla pro Kristýnu a Tomáše krásný a nezapomenutelný zážitek, který jim to všechno vynahradil a vzpomínky na něj si ponesou celým svým životem.

FOTO: Jitka Houzarová