TIP NA SKVĚLÉ SVATEBNÍ MÍSTO: STATEK V OSAMOCENÉM ÚDOLÍ
FOTO: Víťa Malina

TIP NA SKVĚLÉ SVATEBNÍ MÍSTO: STATEK V OSAMOCENÉM ÚDOLÍ

Místa
AUTOR: Karolína Lišková
DATUM: 06/12/2018

Často se stává, že nadšení z krásných a lákavých obrázků penzionů, stodol nebo chalup z katalogů nebo webů, zkazí návštěva v realitě. Ještě horší však je, když snoubenci vystřízliví až ve svatební den a zjistí, že sice design hotelu je překrásný, ale personál protivný a jídlo, na fotkách vyšperkované foodstylisty, není k jídlu. My pro vás vybíráme jen taková svatební místa, se kterými máme tu nejlepší zkušenost a testujeme je na vlastní kůži. Na doporučení fotografa Víti Maliny a kameramana Petra Nováka jsme se vydali na poetické místo na Statek Samsara v Klepačově u Blanska.

Svatební fotograf Víťa Malina a kameraman Petr Novák jsou žádaní a zkušení profíci. V průběhu několika svatebních sezón projeli republiku křížem krážem a poznali desítky svatebních míst. Někde se cítili skvěle, jinde měli špatné zkušenosti. Statek Samsara u Blanska je však okouzlil hned při první návštěvě.

Už jen cesta do Klepačova moravskými vesničkami je půvabná. Projedete Blanskem okolo průmyslových areálů, vystoupáte do kopce a otevře se před vámi pohádkové panoráma s výhledem do údolí. „Ten příjezd sem je překvapivý, jako kdybyste prošli nějakým kouzelným zrcadlem a ocitli se v jiném světě. Jste vlastně v opuštěném údolí a vůbec nemáte pocit, že jste dvacet kilometrů od Brna. Kdo má rád přírodu a cestování, zaručeně si to tady užije,“ říká fotograf Víťa Malina, když společně s kameramanem Petrem Novákem procházíme statkem a míjíme hlavní budovu.

FOTO: Víťa Malina


Bývalou zemědělskou usedlost s členitými pozemky majitelé opravili ve stylu horské chaty. Samsara je sanskrtský výraz pro kruh života a je synonymem pro znovuzrození, což je velmi symbolické. Kde jinde tedy oslavit lásku a zrod manželství než právě tady? A nespornou výhodou je, že tady můžete uskutečnit obřad, hostinu i párty. Všechno pěkně pohodlně na jednom místě v malebné přírodě kousek od Moravského krasu.


„Tady je ovocný sad, kde se většinou konají obřady,“ ukazuje Víťa směrem ke stromům bez listí při procházce areálem. A právě tohle místo nasycené moudrostí věků jako by bylo stvořené pro svatební ceremoniály. Scházíme dolů do údolí k ohradám s ovcemi, kozami a lamami. I díky nim místo působí lehce exoticky.


„Podívejte, vypadá to tady jako z nějaké pohlednice,“ ukazuje Víťa na vlnitou cestičku vedoucí okolo ohrad se zvířaty směrem k chatě. „Když tady fotím portréty nevěsty a ženicha, je to taková jistota, že to dobře dopadne. Je to tady všude velmi fotogenické, ať si stoupnete kdekoliv, nikdy nešlápnete vedle,“ vysvětluje Víťa a Petr ho doplňuje. „Všechno to tady máte pěkně po ruce. Dá se fotit na louce, nebo v lese a krásné místo na fotky je třeba támhle u borovic.“

Vede svíčková a vývar
Je mlha. Ale i když je zataženo, vlezlá zima a drobně prší, má to tady neuvěřitelnou atmosféru a údolí je naplněné předvánočním sentimentem. „Byl jsem v různých hotelích a penzionech, kde to bylo velmi příjemné, ale pořád jste na kraji města, nebo na vesnici, kde vidíte sousední domky. Tady je to vlastně opuštěné údolí, v létě s velmi romantickou a v zimě s nostalgickou atmosférou,“ popisuje svou zkušenost Víťa.

FOTO: Petr Novák


„Na statku jsem poprvé fotil svatbu v srpnu 2017. Byla to menší letní svatba a už tenkrát mě zaujalo, jak všechno do sebe zapadá, jak se báječně doplňuje exteriér a interiér. I když bylo velké vedro, prostory vevnitř byly příjemné a horko nikdo moc nevnímal.“

Kameraman Petr statek poprvé navštívil před necelým rokem. „To jsem točil zimní svatbu a potkali jsme se na ni společně s Víťou. Byla tady super nálada. Svatebčané byli více pospolu a užívali si jeden druhého. Mělo to krásnou rodinou atmosféru.“

FOTO: Petr Novák


To už vcházíme dovnitř chaty, kde si v útulné místnosti s krbem, která připomíná kolibu, dáváme čaj a kluci testují zdejší speciality. „Vaří z lokálních surovin, spolupracují s okolními farmáři a místními pěstiteli. Jedl jsem tady steaky, hovězí žebra, svíčkovou, v létě maso z grilu a nikdy jsem nebyl zklamaný, právě naopak, vždycky to bylo výborné,“ vypráví o svých gurmánských zážitcích Víťa. Po chvíli se však v rámci objektivity rozpovídá i o drobných nevýhodách. „Svatby se většinou konají ve velkém sále, který je udělaný velmi prakticky a funkčně, dokonale však nezapadá do konceptu statku a světlo zářivek nemá úplně romantickou náladu. Tyhle drobnosti se ale dají dohnat kvalitním foťákem a vhodnou výzdobou,“ usmívá se fotograf.

Fotograf Víťa Malina a kameraman Petr Novák

Možná vás bude zajímat, jak by Víťa s Petrem ohodnotili místo na stupnici od jedné do desíti. Kolik bodů by tedy statek od zkušených svatebních profíků dostal? „Pro mě je to top, takže deset. Je tady skvělý servis, pěkné místo a výborná kuchyně. Samozřejmě pro každou veselku to není. Malá svatba o čtyřech lidech by se tady ztratila a luxusní svatba by se také hodila jinam. Tady je to ideální místo na středně velikou pohodovou rodinou veselku,“ shrnuje Víťa. I Petr by statek ohodnotil velmi vysoko. „Dal bych devět bodů, je to velmi příjemné místo,“ říká.

FOTO: Petr Novák


Praktické dotazy nám zodpovídá manažerka Lenka Straková, která přichází k našemu stolu. „Do hlavního sálu se vejde padesát až osmdesát svatebčanů. Záleží na tom, jak se uspořádá. Je na snoubencích, jestli si pronajmou jen sál, nebo celý areál. K přenocování tady máme devět pokojů a dohromady dvacet sedm lůžek včetně čtyř přistýlek.“ S veselkami tady mají bohaté zkušenosti a snaží se o vstřícný přístup. Jen v uplynulé svatební sezóně se na statku odehrálo téměř šedesát svateb. „Nejžádanějším jídlem byla klasická svíčková a vývar s domácími nudlemi a knedlíčky,“ popisuje manažerka požadavky na slavnostní tabuli. Podle ní svatebčané oceňují také chutný raut a v létě speciality z grilu.


Dále si prý pochvalují prostorné terasy a velké parkoviště. „Máme i wellness. Zpestření je to třeba pro nevěstu. Když přijede s kamarádkami den před veselkou zdobit sál, mohou si večer společně užít vířivku nebo saunu,“ uzavírá Lenka Straková. Pronájem areálu na den stojí 26.000 korun.