FOTKY V ALBU UŽ DÁVNO NEJSOU RETRO!

FOTKY V ALBU UŽ DÁVNO NEJSOU RETRO!

Inspirace
AUTOR: Magdaléna Lišková
DATUM: 08/10/2019

A kdo nechce čekat na jejich vyvolání, může použít pro focení momentek Polaroid, nebo dnes ještě populárnější Instax. A jestli nevíte, kam pro takový foťák zajít, máme pro vás jeden tip. V Praze a v Brně si ho můžete snadno zapůjčit v Polagraphu.

Za těmito obchůdky dnes stojí hlavně čtyři kamarádi Michal, Jan, Tomáš a Honza, kteří spolu pracují na pobočce a galerii na pražském Žižkově. „Na úplném začátku jsme byli jen dva. S Michalem nás dala dohromady záliba v Polaroidech, kterým jsme úplně propadli. To bylo třeba před deseti lety,“ popisuje společné začátky Tomáš. „Ani jeden jsme sice fotku nestudovali, ale focení nás bavilo, a když jsme zjistili, že se v Čechách nikdo moc Polaroidu nevěnuje, rozhodli jsme se, že začneme o focení na Polaroid psát. Chtěli jsme o něm rozšířit povědomí a poradit lidem, jak s ním fotit, protože v té době bylo zacházení s filmy daleko složitější než dnes. Bohužel to bylo ve stejné chvíli, kdy Polaroid přestal vyrábět filmy a foťáky. Naštěstí ale vznikla firma nová, která výrobu filmů opět rozjela a my tak měli o zábavu postaráno,“ dodává Michal.Protože ale sami věděli, jak těžké je se k filmům a veškerému příslušenství k foťákům dostat, rozhodli se založit e-shop, ze kterého se nakonec stal i kamenný obchod a půjčovna. „Když jsme začínali, byly filmy i příslušenství poměrně drahé. Abychom ale lidem Polaroid přiblížili, napadlo nás, že bychom mohli foťáky půjčovat, aby si je mohli vyzkoušet, jestli je takové focení bude vůbec bavit a až potom do foťáku investovali,“ říká Tomáš.Zatímco dříve bylo focení na Polaroid skoro až alchymie, dnes je to díky Instaxu a vychytanějším filmům do Polaroidů zábava pro širokou veřejnost. Jak ale kluci sami přiznávají, na začátku je ani nenapadlo, že budou jednou půjčovat foťáky hlavně na večírky a svatby. „Teď by se dalo říct, že třeba z deseti svateb si přijde Instax půjčit asi polovina. Myslím, že se lidé zase vracejí k tomu, aby měli po svatbě i nějakou hmatatelnou vzpomínku. Nejen digitální, v počítači,“ říká Honza.

I když není Instax úplně vhodný pro focení momentek, nebo na focení celé svatby, určitě je to skvělý doplněk. Asi nejpopulárnější je udělat na svatbě fotokoutek, kde se mohou svatební hosté vyfotit a následně fotku vložit do alba i se vzkazem novomanželům. To ostatně potvrzují kluci i ze své vlastní zkušenosti. „I my sami fotíme Polaroidem na svatbách a jejich velkou výhodou je, že na fotce vypadá každý dobře. Plastová čočka tady totiž tak nějak supluje photoshop, takže je to pro svatební i večírkové fotky ideální,“ dodává s úsměvem Honza.Polaroid ale není jen o party fotkách. Je to i o uměleckých fotografiích, o které se v Polagraphu také zajímají. Na Žižkově mají i svou galerii, kde vystavují fotografové z celého světa. „Galerii máme zaměřenou na analogovou a polaroidovou fotku. Fotografy kontaktujeme přes internet, nebo přes naši komunitu lidí, kteří fotí na Polaroidy. Zatím to vychází skvěle a minimálně na půl roku máme domluvené výstavy,“ říká o galerii Honza, který jí má na starosti. „Koncem září nám tady začíná výstava, na kterou jsme myslím právem pyšní. Budeme vystavovat fotky známého německého fotografa Olivera Blohma. Ten se zaměřuje se na velkoformátové polaroidové fotografie a je to velká vzácnost, protože se takovému formátu věnuje asi jen pět lidí na celém světě,“ dodává.