EXKLUZIVNĚ Z ATELIÉRU: JAK SE ŠIJE NA FASHION WEEK?
FOTO: Zdeňka Hanáková

EXKLUZIVNĚ Z ATELIÉRU: JAK SE ŠIJE NA FASHION WEEK?

Inspirace
AUTOR: Karolína Lišková
DATUM: 26/03/2019

Temná, drsná a odvážná, zároveň však křehká, jemná a nabitá emocemi je nová kolekce Terezy Vu s názvem I hvězdy hasnou, kterou představila na letošním Mercedes-Benz Prague Fashion Weeku. Jak vlastně takové kousky spodního prádla na úrovni luxusního módního designu vznikají? Umělecká fotografka Zdeňka Hanáková byla s návrhářkou v ateliéru v čase příprav a nafotila exkluzivní fotky pro náš on-line magazín. Nakoukněte do dílny talentované designérky, která přičichla k velkému světu módy v Londýně, kde také absolvovala jednu z nejvyhlášenějších škol pro návrháře a odkud vzešly takové ikony jako například Alexander McQueen, John Galliano, Jimmy Choo nebo Stella McCartney.

FOTO: Zdeňka Hanáková

Nová kolekce Terezy Vu je inspirovaná třicátými a čtyřicátými lety minulého století. „Je o filmových hvězdách, jejich láskách a milostných aférách s mocnými a vlivnými muži,“ popisuje Tereza. „V příběhu se zrcadlí sláva a lesk života filmové smetánky, ale nechybí tam i obrácená strana mince. To vnitřní drama, které herečky prožívaly, a deprese z tajných lásek. Roli tam hraje i řád a maskulinita. Třetí linie odráží vnitřní intimní svět. Představuje vzpomínky na všechno krásné, co již bylo prožito. Tyto vzpomínky ponejvíc vyjadřují smutek, nenaplnění, samotu a mnohdy i vnitřní zoufalství. Na konci je ale naděje a víra ve změnu a v lepší svět. To všechno na pozadí temného historického období,“ vysvětluje návrhářka.


V kolekci se tedy navzájem prolínají tři linky. „Na jedné straně linie opuletnosti a lesku, kdy používám krajky, potom strohost, kterou jsem se snažila dokreslit jednoduchými stahovací materiály a třetí linie je o latexu a kůži. Ta znázorňuje dikci a tvrdost,“ říká Tereza Vu.


Zatímco poslední kolekce Terezy Vu se nesla ve světlých odstínech a převládala smetanová, tělová a zlatá, nová kolekce je celá v dramaticky černé.


Realizace nápadu, který Tereza nosila v hlavě od října, trvala zhruba tři měsíce.


„Vždycky čekám na nějaký prvotní impuls. Od něj se to pak celé odvíjí. Inspirace tentokrát přišla už na podzim, k šití jsem se však dostala až na začátku letošního roku,“ říká Tereza.


Kolekce, která využívá neotřelé střihové řešení, je kombinací moderních a dobových prvků. Vedle dnes již ikonických střihů a modelů spodního prádla se nově objevují kabátky, košilky, spodničky a šaty.


Kromě luxusní francouzské krajky návrhářka také používá, hedvábí, mesh, ekokůži, lesklou koženku a tyl. Střihy a jednotlivé kusy kolekce jsou navrženy tak, aby se daly volně kombinovat mezi sebou. „Tereza je velice milá, příjemná, a hlavně přirozená a byla s ní nádherná spolupráce,“ říká fotografka Zdeňka Hanáková o focení. „Vlastně mě fascinovalo, s jakou lehkostí designérka pracuje. Ručně šít spodní prádlo z tak jemných materiálů, jako je krajka, je opravdu velmi náročné a pro mě to bylo pozorování ženy, která dělá excelentně svou práci.“


Všechny nadčasové kousky z nové kolekce se dají objednat v ateliéru Terezy Vu. A jak to vypadlo v zákulisí přehlídky?


„Atmosféra v zákulisí byla skvělá. To prostředí mám velmi ráda. Ze začátku je to většinou tak, že se modelky stydí, ale pak se jim prádlo moc líbí a jsou šťastné, že ho mohou mít na sobě,“ popisuje náladu v backstage návrhářka.


Týmy make-up artistů, kadeřníků a stylistů fungovaly v zákulisí v dokonalé souhře. S violoncellistkou a občasnou modelkou Terezií Kovalovou spolupracovala návrhářka už podruhé.


„Na každou přehlídku musím vždycky nakoupit spoustu bot, aby to ladilo,“ vysvětluje designérka.