POSLEDNÍ DÍL ADVENTNÍHO SPECIÁLU S WEDDING FACTORY: O SVATEBNÍCH ŠATECH
FOTO: Jitka Houzarová

POSLEDNÍ DÍL ADVENTNÍHO SPECIÁLU S WEDDING FACTORY: O SVATEBNÍCH ŠATECH

Inspirace
AUTOR: red.
DATUM: 22/12/2019

Jak vznikaly svatební šaty dvou profesionálek ze svatebního byznysu? O tom je finále našeho adventního speciálu. Dost možná, že se nám společně v průběhu tří týdnů podařilo změnit váš pohled na svatby a přesvědčit vás o tom, že to nemusí být vždycky jen naškrobené formální společenské záležitosti, ale že se vdávat můžete v nápaditých kulisách a vaše svatba může mít duši, vtip a šmrnc. Ostatně tohle se Martině Hervy a Lucii Říčařové z Wedding Factory podařilo naplnit do puntíku. Cestovatelskou vášeň a lásku k přírodě přetavily letos v létě do dvou kouzelných svatebních okamžiků, na které nezapomenou do konce života. A možná budou inspirovat i další nevěsty, už jen proto, že se Lucie s Martinou vydaly po u nás zatím nepříliš prošlapané cestě a snažily se myslet na udržitelnost a férovost.

FOTO: Jitka Houzarová

Měly jste už v dětství nějaké představy o svých svatebních šatech?

Martina: Už ve třinácti letech jsem měla jasnou představu o vysněných svatebních šatech. Nicméně v té době u mě frčela pravá blondýnka a její šlehačkové šaty, od té doby se u mě vcelku dost změnilo (smích). Kdybych neměla svatební agenturu, věřím, že bych spoustu modelů neměla tolik okoukaných a možná bych měla šaty mnohem míň odvážné. Nakonec jsem jako vždycky a ve všem zvolila o chlup odvážnější model.

Lucie: Asi bych neřekla, že jsem měla už od dětství vybraný typ svatební šatů. Hodně se u mě mění, co se mi líbí. Nicméně po žádosti o ruku jsem měla představu úplně jasnou a beru jako úspěch, že se u mě v průběhu plánování moje vize nezměnila ani o kousek.

FOTO: Jitka Houzarová

Byly pro vás svatební šaty podstatnou kapitolou svatby?

Lucie: Myslím, že pro každou ženu je svatba podstatným okamžikem jejího života. Je to chvíle být přirozeně středem pozornosti a mít možnost tak nějak zazářit. A i pro nás obě to tak bylo. Navíc při zkoušení šatů máte první možnost si konečně uvědomit tu krásnou skutečnost „budu se vdávat“ a být tak nějak tou „princeznou“.

Martina: Pro mě šaty na začátku vlastně vůbec důležité nebyly. Chtěla jsem si půjčit „prostě nějaký“ od Jíti z Férovek a tím jsem to chtěla mít odbyté. Z téhle představy mě ale velmi brzy vzpamatovala Lucka, která mě hned na první zkoušce jejích svatebních šatů oblíkla do tak netradičního modelu, že už se mi pak žádné další nelíbily a začal hon za těmi dokonalými šaty. Takže Luci: „Díky!“

FOTO: Jitka Houzarová

Kdy se tedy začal psát příběh vašich šatů?

Martina: Kluci nás požádali o ruku v zimě. Lucka byla tou dobou v Paříži, já na Srí Lance. Protože spolu prožíváme doslova všechno, tak i když byla Lůca zasnoubená o dva měsíce déle a věděla, že mě to taky čeká, poctivě na mě se zkoušením čekala, až se z té Srí Lanky vrátím. V prvním salonu jsme byly letos v únoru a „ty pravé“ jsme obě začaly ladit až v létě.

Lucie: Obě jsme si šaty nechaly udělat podle našich představ. Musíme říct, že to není vhodná varianta pro každou nevěstu, ale našim náročným požadavkům naprosto vyhovovala. Při výběru šatů musíte zvážit riziko, že výsledný efekt nebude třeba takový, jaký si přejete. Musíte vědět co vám sluší a musíte mít šikovnou švadlenku, což Jíťa z Férovek (férová půjčovna svatebních šatů, psali jsme o ní: https://www.odtednaporad.cz/…rzovani.html) a Dita z Peerless (půjčovna svatebních šatů) jednoznačně splňovaly. Obě jsou neuvěřitelné a předčily naše očekávání. Navíc u Marti, ještě v průběhu plánování vznikla myšlenka zero waste svatby a Jíťa z Férovek jí vymyslela šaty, které byly 100% eko.

FOTO: Marcela Bartůšková

Jak probíhala realizace?

Martina: Originalita a odvážnost, to byly naše požadavky na prvním místě. Zatímco Lucka měla jasně danou představu o modelu od samého začátku, a takové šaty sehnat se zdálo jako nerozlousknutelný oříšek, já jsem šaty tvořila za běhu, podle toho, co se mi líbilo, a vršila jsem nápady na sebe. Férovky mi vymyslely takový koncept svatebních šatů, na který se nedalo říct ne! Navrhly mi, dát starým šatům novou duši a zrecyklovat je do moderní podoby podle mého přání. Ve výsledku jsme přešily staré těhotenské šaty do těch mých. Vlastně Jíťa nakonec sháněla troje stejné šaty, aby mi z nich mohla ušít rukávy. Splnila se tedy moje eko představa upcyklace o znovu obnovení slávy staršího modelu.

FOTO: Marcela Bartůšková

Co doplňky, jak jste je vybíraly?

Lucie: Zatímco já jsem nesmyslně dlouho hledala dokonale padnoucí boty, náušnice a šperky k tomu, abych si splnila představu o svém vysněném modelu a dělala jsem si tím takové malé radosti před samotnou svatbou a těšila jsem se, jak to bude nakonec vyladěné. Marťa zvolila jinou cestu, byla si jistá kloboukem, který měla koupený, ještě před tím, než začala šít šaty a celé je klobouku přizpůsobila. A šperky si vzala ty, které nosí normálně a neřešila vůbec nic. Boty jsem si koupila před finální zkouškou šatů, aby vyhovovaly jak výškou, tak stylem, a Marťa ještě pět minut před obřadem stála bosá a nevěděla, které pantofle ze čtyř, co koupila po cestě, si má obout.

FOTO: Teru Menclová

Vyplynuly z vašich outfitů požadavky na oblečení partnerů?

Martina: Určitě, protože svatba přece není jen o nevěstě, ženich je v ten den stejně důležitý a my to našim chlapům rozhodně nechtěly odepřít. Když jsem Petrovi nechtěla říct, jak budou vypadat moje svatební šaty, řekl mi, že to chápe, ale na oplátku mi neukáže svůj outfit. Naštěstí to ale konzultoval s Luckou.

FOTO: Teru Menclová

Lucie: Můj Michal si nechal ušít košili a spolu jsme vybrali doplňky. Zatímco Petr nenechal náhodě vůbec nic a svěřil se do rukou kluků z krejčovství Manemo. Tam mu ušili celý oblek. Originální a vymazlený do posledního detailu. Jejich cestovatelská svatba se odrazila v podšívce, která byla pokrytá obrázky globusů, kompasů a map. Myslím, že oba kluci od začátku přesně věděli, v čem jim bude pohodlně a oba mají díkybohu vkus, takže jsme se asi nebály, že by u výběru šlápli vedle.

FOTO: Teru Menclová

Přemýšlely jste nad pokračováním příběhu vašich šatů. Co s nimi bude dál?

Martina: Obě jsme si nechaly šaty ušít, ale ani jedna z nás si je nakonec nenechala. Nechaly jsme je našim švadlenkám a poslaly je do „dalšího kola“. Doufáme, že budou dělat radost dalším nevěstám. I když, jestli to můžeme říct upřímně, jen tak mezi šesti očima, s lehkou závistí sledujeme jejich příběh a hodnotíme, jestli jsou v nich další nevěsty hezčí nebo ne a jestli je nosí vkusně(smích). Když jsme se v nich teď po třech měsících společně fotily k článku, zjistily jsme, že už jsou upravené na někoho jiného. Trochu nás to zabolelo, ale jen v takové té ženské ješitnosti.

FOTO: Marcela Bartůšková