11 RAD OD SVATEBNÍCH PROFESIONÁLEK: CO DOPORUČUJÍ, ABY MĚLA VESELKA HLADKÝ PRŮBĚH A JAK TO VŠECHNO PERFEKTNĚ ZVLÁDNOUT?
FOTO: Pufcreatif.com

11 RAD OD SVATEBNÍCH PROFESIONÁLEK: CO DOPORUČUJÍ, ABY MĚLA VESELKA HLADKÝ PRŮBĚH A JAK TO VŠECHNO PERFEKTNĚ ZVLÁDNOUT?

Inspirace
AUTOR: Karolína Lišková
DATUM: 30/05/2019

Lucie Dupalová a Martina Hamsová jsou majitelkami úspěšné pražské svatební agentury Wedding Factory. Svatby nejen koordinují, ale zabývají se i předsvatebním poradentstvím nebo svatebním designem. V sehraném tandemu letos vstoupily už do čtvrté svatební sezóny a v letošním roce se navíc obě hodlají vdát. Jejich život je tedy jeden svatební kolotoč. Existuje podle nich nějaký ověřený a spolehlivý plán, jak si všechno dopředu perfektně zorganizovat? Na co si dát pozor a co nepodcenit, aby svatba nedopadla průšvihem? Přinášíme vám jejich rady a tipy:

1. Udělejte si svatbu podle sebe. „Na vlastní kůži teď zažívám, jak obrovský tlak je na snoubence ze strany rodiny. Tu zkušenost jsem v roli svatebního profíka vůbec neměla. Otázky: A neměli byste to lepší takhle? Jsou velmi časté,“ usmívá se spolumajitelka svatební agentury Martina Hamsová. Nevěsty podle ní velmi rychle podlehnou, protože chtějí vyhovět svému okolí, naplnit očekávání rodičů a příbuzných, a přizpůsobí se. „Myslím, že je to škoda, protože to bere snoubencům kreativitu.“

FOTO: Pufcreatif.com

„Snažíme se snoubencům ukázat i jinou cestu, vymanit se ze zaběhlých svatebních tradic a stereotypů. Dbáme na to, aby svatba dobře vypadala, skvěle dopadla a aby se všichni bavili,“ říká Lucie Dupalová. Na snímku společně s kolegyní Martinou Hamsovou v půvabných šatech z OUI boutique.

2. Začněte včas s výběrem dodavatelů. „Ono se říká, že svatba by se měla plánovat dostatečně dopředu. Ideálně rok,“ zdůrazňuje druhá polovička Wedding Factory Lucie Dupalová. „Někomu to dost možná může připadat jako hodně velká nadsázka, ale z vlastních zkušeností víme, že výběr a možnosti jsou pak nesrovnatelně větší, než když svatbu plánujete na poslední chvíli. Můžete si totiž mezi dodavateli vybírat, nejen podle kvality, ale také podle ceny a ve finále ušetříte,“ vysvětluje Lucie a kolegyně Martina ji doplňuje. „Začněte s hledáním místa, případně svatební agentury, která vám ho najde. I v letošním roce se nám potvrdilo, že to vůbec není jednoduché a situace začíná být v některých měsících kritická. Zejména pak, když chcete spojit obřad a hostinu a plánujete větší počet svatebčanů.“

FOTO: Pufcreatif.com

3. Zapojte ženicha do svatebních příprav. „Často se stává, že pánové řeknou partnerce: Mně je to vlastně jedno, udělej si to, jak chceš! Potom ale neví, co se děje,“ říká Lucie. „Svatba je o dvou lidech a určitě by se měla ve dvou plánovat, alespoň částečně. Zkuste z ženicha vymámit jeho představu svatebního dne. Snažte se mu dát nějaký úkol. Po večerech s ním diskutujte, nebude si pak připadat jako páté kolo u vozu,“ navrhuje Martina.

FOTO: Pufcreatif.com

4. Systematicky si rozvrhněte úkoly. „Předsvatební přípravy si naplánujte. Udělejte si body, co všechno potřebujete zařídit a splněné úkoly si odškrtávejte, abyste na nic nezapomněli. Jen tak budete mít přehled o tom, jestli všechno v pohodě stíháte,“ shodně radí majitelky agentury. „Pokud jste v přípravách ztraceni, klidně se obraťte na svatební agenturu a domluvte si konzultaci. Mnoho snoubenců o této možnosti neví, přitom je to šikovný způsob, jak se v mnohých věcech ujistit a v rámci plánování si ledacos upřesnit,“ dodává Martina.

FOTO: Pufcreatif.com

5. Stanovte si rozpočet a jasně si definujte jednotlivé položky v něm. „Zní to jako otřepaná fráze, ale snoubenci jsou pak vždycky překvapení, kolik peněz už utratili a veselku ještě zdaleka nemají zařízenou. Dělají chybu například v tom, že si vyberou sice krásné, ale drahé svatební místo, dále luxusní catering, a najednou se ocitnou na nule. Vůbec nepočítají s tím, že jim musí peníze vyjít i na svatební oznámení, šaty, květiny, fotografa, výzdobu… Navíc některé položky v rozpočtu mohou vypadat nenápadně, ale ve finále udělají pořádný balík, proto si budget nadsaďte,“ upozorňuje Lucie

FOTO: Pufcreatif.com

6. Nebojte se proškrtat seznam hostů. „Kapacitně asi nezvládnete pozvat partnery všech známých, vzdálených příbuzných, které třeba ani neznáte. Na rady typu: To musíte pozvat plus jedničky! Prostě nedejte. Pozvat je nemusíte! Není to sice příjemné vysvětlováni, museli jsme ho s přítelem letos absolvovat na vlastní kůži i při plánování vlastní svatby, všichni to ale nakonec pochopili. Pokud vás kamarádi a přátelé mají rádi, na veselku dorazí i tak,“ říká Martina.

FOTO: Pufcreatif.com

7. Každou smlouvu s dodavateli si důkladně projděte. „Hlavně u svatebních míst. Ne vždycky jejich majitelé do ceny zahrnou všechny položky a dodatečně vám je doúčtují. Navíc si někde připočtou třeba vodu v karafách, což může v horkém létě rozpočet o dost navýšit, proto si to raději vyjasněte dopředu,“ doporučuje Lucie.

FOTO: Pufcreatif.com

8. Zajímejte se o technické detaily. „Tohle totiž dost často snoubencům uniká. Jsou okouzleni úžasným místem a prostředím, ale to, že tam není záchod, jim v tu chvíli nedojde,“ upozorňuje svatební specialistka. „Teď jsou hodně moderní stodoly, ale občas se stává, že tam neteče pitná, nebo teplá voda. To je ale docela průšvih, když má na místo přijet autobus plný svatebčanů. Také bývají problémy s elektrikou. Dopředu proto raději zkontrolujte, jestli síť utáhne aparát kapely, chladící zařízení a osvětlení, nebudete muset řešit pak nepříjemnosti ve chvíli, kdy to budete nejméně potřebovat.“

FOTO: Pufcreatif.com

9. Nešetřete na dobrém jídle a na výzdobě. „To jsou totiž věci, které dělají svatbu. Asi bych doporučila objednat kvalitní jídlo za vyšší cenu, ale vzít ho méně,“ radí Lucie. „Ženich s nevěstou mají většinou strach, že bude málo pohoštění a většinou ho objednají hodně. Vždycky na svatbách zbydou hromady jídla a zbytečně se plýtvá. Méně je někdy více,“ potvrzuje ze svých zkušeností Martina. „Jinak dekorace a výzdobu snoubenci většinou řeší až na poslední chvíli a tím, jak je rozpočet většinou napjatý, se na ní dost šetří. Je to přitom škoda. Výzdoba dělá svatbu hezkou a příjemnou. Atmosféra by měla být ve svatební den dokonalá,“ míní Lucie.

FOTO: Pufcreatif.com

10. Nepodceňte časový rozvrh. „Mnoho tradičních svateb začíná v jedenáct hodin obřadem a upřímně řečeno není to vhodně zvolená organizace celého dne. Veselka je potom dlouhá a jsou zbytečné prostoje. I když se snažíte zábavu co nejlépe vymyslet, hosté jsou velmi brzy unavení. Museli totiž brzy vstávat, chystat se, někteří mají za sebou dlouhou cestu. Nejideálnější čas obřadu je okolo druhé, třetí hodiny odpolední. Program má potom větší spád a lidé jsou spokojení,“ shodují se obě svatební expertky a dodávají. „Budete-li mít svatbu venku. Připravte si i záložní plán. Pro případ, kdyby bylo škaredé počasí. Mnoho snoubenců věří, že jim bude svítit slunce a nebude pršet, ale štěstí přeje připraveným.“

FOTO: Pufcreatif.com

11. Neupínejte se ke svým představám a berte věci, jak přijdou. „Když si nevěsta něco vysní a nevyjde to, je obvykle zklamaná, většinou se rozbrečí a zkazí jí to celý den. My radíme: Nekažte si to, neřešte to, a hlavně to nehroťte! Když při rozkrajování spadne dort, nedá se nic dělat. Nebude sice hezký, ale určitě bude alespoň dobrý. Nakrájí se pro svatebčany v zázemí a jede se dále. Když přijdou zvadlé kytky, uvidíte to jen vy, když je budete zkoumat. Nestresujte se a řešte tuhle věc s dodavatelem až po svatbě. Nenechejte se rozhodit detaily a užívejte si nádherné okamžiky a chvíle s nejbližšími."

FOTO: Pufcreatif.com