DVĚ NEVĚSTY U MOŘE: SVATEBNÍ INSPIRACE ZE SLUNNÉHO JIHU
FOTO: Michala Rusaňuková

DVĚ NEVĚSTY U MOŘE: SVATEBNÍ INSPIRACE ZE SLUNNÉHO JIHU

Editorial
AUTOR: red.
DATUM: 01/07/2019

Pojďte s námi nasát vůni slané vody, zabořit nohy do prohřátého písku a zaposlouchat se do křiku racků. Také by se vám líbila netradiční svatba na pláži jednoho z nejkrásnějších řeckých ostrovů ve Středozemním moři? Za nekonečnou pohodou a obdivuhodnými scenériemi luxusního ostrova Mykonos se vydaly na sklonku května dvě známé a úspěšné svatební fotografky Michala Rusaňuková a Jitka Houzarová, které milují dobrodružství, cestování a svatby. V prvním díle speciálního editorialu, kdy si holky vyzkoušely svatební šaty a vzájemně se nafotily, vás ve fotkách provedeme ulicemi i půvabnými romantickými zákoutími ostrova. Svezte se s námi na letní prázdninové vlně.

FOTO: Michala Rusaňuková

Čisté moře, nádherné pláže, impozantní větrné mlýny, bílé kostelíky a uličky města vydlážděné oblázky, takhle vypadá Mykonos. Kosmopolitní ostrov, který nikdy nespí, oblíbený celebritami i snoubenci. Podle místních prý ideální k oslavě lásky.

FOTO: Jitka Houzarová

Dvě fotografky, ale také kamarádky Michala a Jitka, si koncem května sbalily batohy a vydaly se směr Řecko, aby během pěti dnů nafotili nevěsty v různých koutech ostrova, ale aby si také tuhle roli na vlastní kůži vyzkoušely. Vznikly tak série nádherných fotek, které vám postupně představíme v několika prázdninových speciálech.

FOTO: Michala Rusaňuková

Kromě toho se jim podařilo zachytit i několik krásných okamžiků z reálné svatby.

FOTO: Jitka Houzarová

Michala Rusaňuková (na obrázcích) je fotografka a cestovatelka v jedné osobě. Fotí nejen muzikanty, influencery, herce a lifestyle, ale už více než čtyři roky také veselky.

„Svatby mě fascinovaly už v dětství. Vždycky jsem chtěla být nevěsta v nádherných šatech,“ říká Michala. „Moje dětská touha se později naplnila, když jsem předváděla svatební šaty pro salon v Pelhřimově,“ vypráví Michala, která se v dospělosti ke svatbám znovu vrátila. Tentokrát jako fotografka. „Na svatbách mám nejraději čas, kdy fotím s novomanželi portréty. Je to pro ně jediná klidná chvíle, kdy si ženich s nevěstou užívají jeden druhého a já můžu jejich emoce zachytit,“ popisuje.

FOTO: Jitka Houzarová

A jak se vlastně Michala k focení dostala? „Pracovala jsem u filmu jako klapka, byl to pro mě fascinující svět. Lákalo mě stát za kamerou nebo za objektivem foťáku a vše zachytit, ale byla jsem vnitřně přesvědčená o tom, že nemůžu nikdy porozumět správnému nastavení techniky.“

Zvědavost jí ale neopustila a k focení se dostala o pár let později, když odjela na zkušenou do Ameriky. „Hlídala jsem rok děti a začala je fotit. Příležitostně jsem také dělala fotomodelku a jeden fotograf mi nabídl, že mi pomůže se zdokonalit. Jezdila jsem za ním každý víkend do ateliéru a zhruba po roce mi zase jiný, kolumbijský fotograf, doporučil, abych se zašla podívat na prestižní New York Film Academy. Ze školy jsem byla naprosto unešená a s obrovskou chutí jsem tam nastoupila.“

Po absolvování studií zůstala Michala ve Státech ještě další dva roky. Zaměřila se na lifestylové a rodinné portréty, fotila pro modelingové agentury, jejím exkluzivním klientem byla například šéfkuchařka Donatella Arpaia. A také se pustila do focení svateb, kterým se věnuje dodnes.Foto: Michala Rusaňuková a Jitka Houzarová, spolupráce na editorialu: Odteď napořád, šaty a overal: Svatební salon Adina, šperky: Hanuš Lamr, ozdoby do vlasů a další šperky: Kořeny s přírodou uvnitř, stuhy: Wedding laboratory, prostory: @oliahotelmykonos

FOTO: Michala Rusaňuková

Jitka Houzarová (na obrázcích) měla zpočátku focení jen jako hobby. „Fotila jsem si kytičky a celkem mě to bavilo, tak jsem si nechala přivést první zrcadlovku z Ameriky a ta mě naprosto dostala,“ popisuje Jitka, která poté absolvovala různé fotografické kurzy a wokshopy, aby mohla naplno využít potenciál foťáku.

Postupně začala Jitka fotit portréty a vlastně náhodou přišla první nabídka. „Jeden známý mě pozval na svatbu a řekl: Jo a vezmi si s sebou foťák! “ Později začalo svatebních focení přibývat a dnes je Jitka v polovině třetí úspěšné svatební sezóny.

„Na svatbách se snažím zachytit hlavně to, co se na nich děje. Skutečné momenty. Nejraději totiž fotím lidi, kteří jsou šťastní, usměvaví a užívají si to. To je to, co mě baví,“ vysvětluje fotografka.

I když fotily od rána do večera, pobyt na ostrově Mykonos si Jitka s Michalou náramně užily.

Kdo alespoň jednou nezatoužil po svatbě u moře? A co teprve na tomhle idylickém slunném ostrůvku s pulzující atmosférou dost možná podobnou francouzskému Saint-Tropez.